Epidemija covida-19 je po svetu, a tudi v Sloveniji, razgalila problem nesistematičnega pristopa pri digitalizaciji v zdravstvenem sistemu. Če hočemo kakovosten, hitro odziven in vzdržen zdravstveni sistem, je ena izmed ključnih rešitev jasna: sistematična digitalizacija s poenotenjem beleženja podatkov ter njihova kakovostna obdelava. O tem so ugledni tuji in domači strokovnjaki razpravljali na že 10. strateški konferenci Vrednost inovacij, ki je potekala pod geslom Z digitalno preobrazbo v informirano odločanje v zdravstvu.
mag. Jurij Stariha, predsednik uprave Mednarodnega foruma znanstveno raziskovalnih farmacevtskih družb
Janez Poklukar, minister za zdravje
Nathalie Moll, generalna direktorica Evropske zveze farmacevtskih industrij in združenj (EFPIA)
Michael Strübin, direktor digitalnega zdravja pri MedTech Europe
prof. dr. Dipak Kalra, predsednik Evropskega inštituta za inovacije skozi zdravstvene podatke
dr. Minna Hendolin, vodilna strokovna sodelavka za zdravstvene podatke v finski fundaciji za inovacije Sitra
Bogdan Tušar, v. d. generalnega direktorja Direktorata za razvoj zdravstvenega sistema na Ministrstvu za zdravje
Metka Zaletel, predstojnica Zdravstveno podatkovnega centra Nacionalnega inštituta za javno zdravje Slovenije
Anka Bolka, direktorica področja za analitiko in razvoj na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije
prof. dr. Roman Jerala, vodja Odseka za sintezno biologijo in imunologijo na Kemijskem inštitutu v Ljubljani in redni profesor za področje biokemije in molekularne biologije na Univerzi Ljubljani
prof. dr. Borut Štrukelj, predstojnik Katedre za farmacevtsko biologijo na Fakulteti za farmacijo Univerze v Ljubljani
dr. Izidor Mlakar, Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru in Univerzitetni klinični center Maribor
mag. Christian Theil Lundgaard, vodja globalnega partnerstva za digitalno zdravje pri Novo Nordisku
Jean-Louis Koeck, ustanovitelj platforme MesVaccins.net
mag. Gregor Cuzak, soustvarjalec in soorganizator HealthDay.si
Maja Južnič Sotlar, Podpredsednica EuropaColon Slovenija
mag. Barbara Stegel, generalna sekretarka Mednarodnega foruma znanstveno raziskovalnih farmacevtskih družb
Prof. dr. Roman Jerala je vodja Odseka za sintezno biologijo in imunologijo na Kemijskem inštitutu v Ljubljani, od leta 2010 je tudi redni profesor za področje biokemije in molekularne biologije na Univerzi Ljubljani ter član Slovenske akademije znanosti in umetnosti.
Generalna direktorica, EFPIA
Bogdan Tušar, po izobrazbi diplomirani pravnik, je svojo karireno pot začel na Uradu za preprečevanje pranja denarja na Ministrstvu za finance.
Mag. Barbara Stegel ima dolgoletne izkušnje s področja vodenja, trženja in marketinga.
Anka Bolka ima dolgoletne izkušnje na področju zdravstvenega zavarovanja.
Prof. dr. Borut Štrukelj je redni profesor na Fakulteti za farmacijo v Ljubljani. Leta 1980 se je vpisal na FNT-Oddelek za farmacijo Univerze v Ljubljani, kjer je študij končal z oceno odlično in nadaljeval z doktorskim študijem.
Izidor Mlakar je diplomiral in doktoriral na programu Elektrotehnika na Univerzi v Mariboru v Sloveniji.
Gregor Cuzak (MSc, MBA) je soustvarjalec in soorganizator HealthDay.si, slovenskega ekosistema za inovacije v zdravstvu.
Prof. dr. Dipak Kalra je predsednik Evropskega inštituta za inovacije skozi zdravstvene podatke (i ~ HD).
Michael Strübin je direktor digitalnega zdravja pri MedTech Europe, evropskem trgovskem združenju za industrijo medicinske tehnologije, ki vključuje diagnostiko, medicinske pripomočke in digitalno zdravje.
Dr. Minna Hendolin ima večletne managerske in vodstvene izkušnje v zasebnih ter javnih organizacijah, zato ima široko paleto znanja s področij poslovnih ekosistemov zdravstvenega sektorja, inovacij in financiranja.
Metka Zaletel je po osnovni izobrazbi matematik z dodatnimi izobraževanji in zaključenim magisterijem v Združenem kraljestvu na temo analize družboslovnih podatkov.
Maja Južnič Sotlar je diplomirana anglistka in novinarka, ki več kot 20 let deluje na področju komunikacij v zdravstvu.
Mag. Jurij Stariha se je slovenski izpostavi Novo Nordisk pridužil leta 2016 kot vodja MA&PA za slovensko regijo.
Mag. Christian Theil Lundgaard je vodja globalnega partnerstva za digitalno zdravje pri podjetju Novo Nordisk.
Prof. dr. Roman Jerala je vodja Odseka za sintezno biologijo in imunologijo na Kemijskem inštitutu v Ljubljani, od leta 2010 je tudi redni profesor za področje biokemije in molekularne biologije na Univerzi Ljubljani ter član Slovenske akademije znanosti in umetnosti.
Je prejemnik številnih znanstvenih nagrad in dobitnik projekta ERC (European research Council) za uveljavljene znanstvenike. Področja njegovega raziskovanja so sintezna biologija, biološki inženiring, bionanomateriali, gensko editiranje in molekulski mehanizem naravne imunosti.
Prof. Jerala je pionir sintezne biologije Sloveniji in se uvršča med vodilne sintezne biologe v Evropi in svetu. V mednarodnem merilu njegova skupina sodi med znanstveno vrhunske skupine z odmevnimi rezultati, ki jih objavljajo v najprestižnejših svetovnih znanstvenih publikacijah. Njegova bibliografija obsega več kot 200 člankov v mednarodno recenziranih revijah, vključno z 12 objavami v revijah družine Nature.
Prof. Jerala je tudi eden bolj aktivnih promotorjev znanosti v Sloveniji, ki pogosto predstavlja znanstveno-raziskovalne dosežke in tehnologijo širši javnosti.
Nathalie Moll se je kot generalna direktorica pridružila Evropski zvezi farmacevtskih industrij in združenj (EFPIA) v aprilu 2017.
EFPIA predstavlja farmacevtsko industrijo, ki deluje v Evropi. Skupaj s svojim neposrednim članstvom 40 vodilnih farmacevtskih podjetij, 33 nacionalnimi združenji, ki predstavljajo več kot 1.900 podjetij, in v sodelovanju z zdravstvenimi in raziskovalnimi akterji je poslanstvo EFPIA ustvariti okolje, ki našim članom omogoča inovacije, odkrivanje, razvoj in dostavo novih terapij in cepiv za ljudi po vsej Evropi ter prispevati k evropskemu gospodarstvu.
Pred tem je bila med letoma 2010 in 2017 generalna sekretarka skupine EuropaBio, ki je bila leta 2013 v Bruslju uvrščena med najučinkovitejša Evropska trgovinska združenja. Več kot 20 let je delala v združenjih in zasedala korporativne položaje na področju biotehnološke industrije – tako na evropskem kot tudi nacionalnem nivoju. Zasedala je tudi mesto predsednice in podpredsednice Mednarodnega sveta biotehnoloških združenj (ICBA).
Leta 2013 je bila Nathalie Moll prejemnica nagrade »Technovisionaries Women Innovation Award«, ki jo podeljuje Women & Technologies®. Pred tem so leta 2009 skupaj z Green Biotech Team of EuropaBio prejeli nagrado »Advancing Ag-Biotech and Food Issues Award« za vodstvo in odličnost. Leta 2017 je bila imenovana za eno od petnajstih vodilnih žensk na področju biotehnologije v Evropi ter leta 2020 prepoznana kot ena od »20 Women Who Shape Brussels« s strani POLITICO Evropa.
Ima tudi častno diplomo iz biokemije in biotehnologije na univerzi St Andrews na Škotskem.
Bogdan Tušar, po izobrazbi diplomirani pravnik, je svojo karireno pot začel na Uradu za preprečevanje pranja denarja na Ministrstvu za finance. Kot svetovalec je bil odgovoren za pripravo sprememb in dopolnitev pravnih predpisov, ki se neposredno ali posredno nanašajo na preprečevanje in odkrivanje pranja denarja in financiranja terorizma, pripravo strokovnih pravnih mnenj in stališč v zvezi z izvajanjem omenjenih predpisov in podzakonskih aktov. Nato je leta 2007 postal pomočnik direktorja Psihiatrične bolnišnice Idrija, leta 2012 pa je postal njen direktor. Kot direktor je organiziral in vodil delo ter poslovanje bolnišnice z 215 zaposlenimi, bil je tudi odgovoren za zakonitost poslovanja bolnišnice. Po desetih letih na mestu direktorja, je bil maja leta 2021 imenovan na mesto v. d. direktorja Direktorata za razvoj zdravstvenega sistema na Ministrstvu za zdravje.
V tem novem razvojnem direktoratu je odgovoren za pripravo in izvajanje celovitih sistemskih zakonodajnih sprememb na področju financiranja, organizacije in učinkovitega upravljanja ter zagotavljanja zdravstvenega varstva in dolgotrajne oskrbe. Področje učinkovitosti, dostopnosti, kakovosti in varnosti ter digitalizacija zdravstva so po njegovem najpomembnejša področja razvoja sistema zdravstvenega varstva v Sloveniji.
Tušar je leta 2015 pridobil certifikat Usposobljen vodja, ki ga je prejel na podlagi 53-urnega intenzivnega tečaja praktičnih spretnosti za vodje (GV Akademija vodenja, Ljubljana 2015).
Prav tako je pridobil certifikat ob uspešnem zaključku podiplomskega strokovnega izpopolnjevanja iz zdravstvenega managementa: Health care leadership programme, ki ga je organiziral International Institute for Health Care Management Development. Je član Združenja direktorjev bolnišnic Slovenije ter podpredsednik Odbora psihiatričnih bolnišnic pri Združenju zdravstvenih zavodov Slovenije.
Mag. Barbara Stegel ima dolgoletne izkušnje s področja vodenja, trženja in marketinga. Na začetku svoje karierne poti je sodelovala z večjimi slovenskimi podjetji, kjer je delala kot vodja marketinških oddelkov, svetovalka ter direktorica korporativnega komuniciranja in kadrov. Med letoma 2010 in 2011 je na Ministrstvu za zdravje ministru in strokovnim sodelavcem svetovala glede takratne zdravstvene reforme. Naslednje leto je prevzela funkcijo generalne sekretarke Mednarodnega foruma znanstvenoraziskovalnih farmacevtskih družb, GIZ, ki jo opravlja še danes. Pod njeno taktirko poteka koordinacija dela in vodenje projektov FarmaForuma, komunikacija z deležniki nacionalnega zdravstvenega sistema ter z evropsko zvezo farmacevtske industrije glede vseh pomembnih tem na področju zdravstvenega sistema. V letu 2016 je prevzela koordinacijo ustanovitve Zavoda za preverjanje avtentičnosti zdravil (ZAPAZ), v katerem še vedno aktivno sodeluje.
Anka Bolka ima dolgoletne izkušnje na področju zdravstvenega zavarovanja. Kot članica projektne skupine ali vodja projekta je sodelovala pri najpomembnejših razvojnih projektih Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije v zadnjih dvajsetih letih, npr. pri uvedbi in nadgradnjah sistema kartice zdravstvenega zavarovanja in vzpostavitvi elektronske izmenjave podatkov o opravljenih storitvah med izvajalci zdravstvenih storitev in ZZZS. Poleg tega ima izkušnje s sodelovanjem v medinstitucionalnih nacionalnih in evropskih projektih.
Od leta 2017 vodi področje za analitiko in razvoj na ZZZS. Ključne pristojnosti področja so letno in strateško planiranje, razvoj modelov plačevanja storitev in poslovna analitika. V tem času je bil pripravljen ambiciozen srednjeročni strateški načrt ZZZS do leta 2025, kjer naj bi bili uvedeni novi modeli plačevanja zdravstvenih storitev, prvič v Sloveniji izvedena nacionalna stroškovna analiza storitev akutne bolnišnične obravnave, ki se plačujejo po modelu SPP, in dograjeno podatkovno skladišče, ki predstavlja bogato podlago za poslovno analitiko za nacionalne potrebe.
Prof. dr. Borut Štrukelj je redni profesor na Fakulteti za farmacijo v Ljubljani. Leta 1980 se je vpisal na FNT-Oddelek za farmacijo Univerze v Ljubljani, kjer je študij končal z oceno odlično in nadaljeval z doktorskim študijem. Podoktorsko se je izpopolnjeval na Institutu za rastlinsko molekularno biologijo (CPRO-DLO, PRI Wageningen), v Wageningenu na Nizozemskem. Je soavtor večih svetovnih patentnih prijav in treh patentov na področju transgenih rastlin, bakteriofagnega prikaza in rekombinantnih probiotikov in avtor več kot 180 znanstvenih in strokovnih člankov, od tega čez 120 v pomembnih mednarodnih znanstvenih revijah z dejavnikom vpliva. Poleg raziskav na področju bioloških zdravil se ukvarja z razvojem, marketingom in regulativo prehranskih dopolnil. Prof. dr. Štrukelj je član večih svetovnih, evropskih in slovenskih združenj s področja farmacije in molekularne biologije. Leta 1991 je za raziskovalne dosežke dobil nagrado Kidirčevega sklada, leta 1996 pa mu je evropska molekularno-biološka organizacija (EMBO) podelila štipendijo za podoktrosko izpopolnjevanje. Leta 2008 je prejel Zoisovo priznanje, leta 2009 Minarikovo odličje, leta 2010 Fulbrightovo štipendijo in leta 2015 Zoisovo nagrado za vrhunske dosežke. Od leta 2010 deluje kot gostujoči profesor na Duquesne University, Pittsburgh, ZDA. Od leta 1996 do 2011 je sodeloval kot izvedenec v Evropski farmakopeji (Strassbourg) v skupini za farmacevtske biomolekule, do leta 2012pa kot izvedenec pri Agenciji za zdravila EMEA (London) in kot izvedenec za varno hrano pri EFSA (Parma). Od leta 2009 do 2012 je bil član Sveta za zdravila. Je odgovorni urednik Farmacevtskega vestnika, je v uredniškem odboru revije Interantional Journal of Medicinal Mushrooms in član strateškega sveta za zdravila pri Ministrstvu za zdravje RS. V zadnjih nekaj letih se veliko ukvarja z razvojem in preučevanjem prehranskih dopolnil. Tako je s sodelavci razvil že 8 inovativnih prehranskih dopolnil, pripravil pa je tudi nekaj formulacij za izdelavo v farmacevtski industriji. Na področju poljudne znanosti deluje kot sovoditelj na RTV Slovenija v oddaji Dobro jutro vsakih 14 dni, pogosto je sogovornik na TV Planet in POP TV in avtor veliko poljudnih publikacij v reviji Moje Zdravje, Misteriji, Zdravilne rastline, Slovenske novice in širše.
Izidor Mlakar je diplomiral in doktoriral na programu Elektrotehnika na Univerzi v Mariboru v Sloveniji. Trenutno je zaposlen kot znanstveni sodelavec na Fakulteti za elektrotehniko in računalništvo Univerze v Mariboru in vodi dva raziskovalna porjekta s področja e-Zdravja, H2020 PERSIST in H2020 HosmartAI ter sodeluje pri raziskovalnem projektu s področja kiberntkse varnosti, H2020 PLATINR. Njegovi raziskovalni interesi vključujejo pogovorne agente, analizo in sintezo pogovorne inteligence in obnašanja, koverbalno sinhronizacijo, končni stroji, algoritmi strojnega učenja, globoko učenje, večmodalni dialog, napredni večmodalni vmesniki, internet stvari, pametne zgradbe in pametna mesta.
Gregor Cuzak (MSc, MBA) je soustvarjalec in soorganizator HealthDay.si, slovenskega ekosistema za inovacije v zdravstvu. Sodeloval je z vsemi relevantnimi slovenskimi interesnimi skupinami na področju zdravja, pa tudi z mednarodnimi organizacijami, kot sta Health 2.0 in ECHAlliance. Leta 2018 je Gregor postal mednarodni koordinator za ekosisteme za združenje European Connected Health Alliance, največjo neodvisno evropsko mrežo deležnikov digitalnega zdravja. Na tem položaju je v stiku s 40 ekosistemi zdravstvenega in socialnega varstva po vsej EU.
Prof. dr. Dipak Kalra je predsednik Evropskega inštituta za inovacije skozi zdravstvene podatke (i ~ HD). Je eden vodilnih mednarodnih strokovnjakov pri raziskavah in razvoju elektronskih zdravstvenih evidenc (Electronic Health Records oz. EHR), vključno z razvojem standardov ISO o interoperabilnosti EHR, osebnih zdravstvenih evidenc, zahtevah EHR, varnosti in zaščiti podatkov. Dipak ima 30 let izkušenj s področja raziskav o zastopanju in komuniciranju elektronskih zdravstvenih evidenc, financiranih s strani EK, vključno z varstvom podatkov in varnostjo informacij, prek programov Horizon, IMI in projektov EIT Health, kjer sodeluje s farmacevtskimi podjetji, bolnišnicami, strokovnimi organizacijami, združenji bolnikov in podjetji IKT. Njegovi trenutni projekti vključujejo pridobivanje in sprejemanje podatkov iz realnega kliničnega okolja na področju nosečnosti, upravljanje kliničnih preskušanj, osredotočenih na bolnike, politike in okvire za oblikovanje in upravljanje mobilnih zdravstvenih programov, povečanje kakovosti, interoperabilnost in ponovno uporabo zdravstvenih podatkov za raziskave, vključno s prispevki v evropski prostor zdravstvenih podatkov, pripravljenost bolnišnic za pridobivanje dokazov za oskrbo na podlagi vrednosti in pobudo za razlago vrednosti raziskav z uporabo zdravstvenih podatkov javnosti. Dipak spremlja vprašanja varstva podatkov (direktiva in uredba) v zvezi s ponovno uporabo zdravstvenih podatkov v raziskavah, vključno z razvojem kodeksov ravnanja in politik za več projektov. Dipak je upokojeni profesor zdravstvene informatike na University College London, gostujoči profesor na University of Gent, član organov za standardizacijo CEN in ISO ter nekdanji zdravnik splošne medicine.
Michael Strübin je direktor digitalnega zdravja pri MedTech Europe, evropskem trgovskem združenju za industrijo medicinske tehnologije, ki vključuje diagnostiko, medicinske pripomočke in digitalno zdravje. Strübin pomaga razvijati glas medtehnološke industrije na področju digitalnega zdravja in zastopa člane MedTech Europe v povezavi z oblikovalci politik na področju digitalnega zdravja in zainteresiranimi stranmi. Preden se je leta 2018 pridružil Medtech Europe, je Strübin delal za druga združenja na področju digitalnega zdravja, vključno s Continua Health Alliance in HIMSS. Strübin sicer deluje v Bruslju.
Dr. Minna Hendolin ima večletne managerske in vodstvene izkušnje v zasebnih ter javnih organizacijah, zato ima široko paleto znanja s področij poslovnih ekosistemov zdravstvenega sektorja, inovacij in financiranja. Na svojih nedavnih položajih v organizacijah za vladno financiranje ter inovacije Business Finland in Sitra aktivno prispeva k nacionalnim in nordijskim strategijam ter politikam na področju zdravstvenega sektorja na ravni EU.
Je aktivna mnenjska voditeljica v mednarodnih omrežjih, usposobljena članica strokovne skupine Svetovnega gospodarskega foruma za inovacije in prihodnost zdravstva (ang. World Economic Forum Expert Group for innovation and the future of healthcare). Pred kratkim je bila nominirana za »HIMSS Future50 HealthIT Leader«. Njeno poslanstvo je spodbuditi digitalno preobrazbo v zdravstvu, njena trenutna vloga v družbi Sitra pa je zlasti olajšati pot do skupnega evropskega zdravstvenih prostora podatkov (European Health Data Space), kot del strategije Evropske komisije. Doktorirala je iz biokemije.
Metka Zaletel je po osnovni izobrazbi matematik z dodatnimi izobraževanji in zaključenim magisterijem v Združenem kraljestvu na temo analize družboslovnih podatkov. Po skoraj dveh desetletjih dela na Statističnem uradu RS, kjer se je ukvarjala z anketno metodologijo, kakovostjo podatkov ter vodila več projektov, se je v letu 2010 zaposlila na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje, kjer že dobro desetletje kot predstojnica vodi Zdravstveno podatkovni center.
V času njenega vodenja je NIJZ v različnih platformah odprl svoje podatke uporabnikom in se razvil v vodilno institutcijo na področju anketiranja o zdravju in zdravstvenem varstvu. Aktivno sodeluje v številnih mednarodnih projektih s področja zdravstvenih informacij in registrov. Med drugim je vodila ali so-organizirala več delovnih paketov v skupnih ukrepih Evropske unije. Njeno delo v okviru teh projektov je pripomoglo k izmenjavi znanj na področju zdravstvenih informacij med državami, odprtosti podatkov, trenutno pa se največ ukvarja z vzpostavitvijo mreže nacionalnih točk za zdravstvene informacije v Evropi.
Maja Južnič Sotlar je diplomirana anglistka in novinarka, ki več kot 20 let deluje na področju komunikacij v zdravstvu. Kot zdravstvena novinarka se zlasti posveča področju onkologije, pri čemer se ji zdi zlasti pomembno ozaveščanje splošne javnosti o zgodnjem odkrivanju raka. Sodelovala je pri urejanju portala DPOR v okviru Ministrstva za zdravje. Je aktivna članica in podpredsednica Združenja za boj proti raku debelega črevesa in danke EUropaColon Slovenija, v katerem deluje od ustanovitve. V njem med drugim ureja tudi bilten Združenja. Je članica več slovenskih in mednarodnih multidisciplinarnih svetovalnih skupin in delovnih skupin zagovornikov bolnikov.
Mag. Jurij Stariha se je slovenski izpostavi Novo Nordisk pridužil leta 2016 kot vodja MA&PA za slovensko regijo. Leta 2018 je kot vodja MAPA pod svoje okrilje prevzel še hrvaško regijo. Avgusta 2018 je zasedel mesto generalnega direktorja družbe Novo Nordisk Slovenija. Je tudi predsednik uprave Farma Foruma.
Stariha je magistriral na Fakulteti za management v Kopru in govori več tujih jezikov. Svojo poklicno pot je začel leta 2002 kot poslovni analitik v podjetju Droga d.d. Leta 2007 je postal namestnik direktorja za poslovanje Bolnišnice za ginekologijo in porodništvo v Kranju, leta 2010 pa namestnik direktorja za poslovanje Klinike Golnik.
Stariha je kot strokovnjak na področju ekonomike zdravja tudi gostujoči predavatelj in je objavil različne članke na temo ekonomije v zdravstvenem sistemu in o financiranju zdravstva v Sloveniji. Je član slovenskega Društva ekonomistov v zdravstvu in Združenja direktorjev slovenskih bolnišnic.
Mag. Christian Theil Lundgaard je vodja globalnega partnerstva za digitalno zdravje pri podjetju Novo Nordisk. Kot vodja je odgovoren za razvoj partnerstva, vključno z identificiranjem priložnosti poslovnega komercialnega sodelovanja. Prav tako je odgovoren za razvoj in vzdrževanje strategije digitalnega zdravja in resnične podatkovne strategije. Je del vodstvene ekipe za komercialne inovacije.
Novo Nordisku se je pridružil leta 2015 kot direktor pridružene strategije pri korporativni strategiji, kjer je vodil strateško odločanje z višjim vodstvom in upravnim odborom. Vodil je projekt prvega prevzema podjetja Novo Nordisk v več kot 10 letih. Leta 2018 je prešel na razvoj komercialnih podjetij, kjer se je osredotočal na razvojnih možnostih za poslovanje, vključno z oceno premoženja za Biopharm, Diabetes, NASH in debelost.
V več letih, je pridobil izkušnje korporativne strategije, razvoja komercialnih podjetij in svetovanja pri upravljanju (Bain & Company). Leta 2011 je bil izbran za enega izmed 15 finalistov med 400 start-up podjetji za Venture Cup Startup Competition ter 2012 za Venture Cup Idea Competition, kot eden izmed 40 finalistov. Njegov predlog je bil nagrajen z nagrado People's Choice Award, ki jo je izglasovalo občinstvo na podlagi najboljše predstave poslovne ideje. Leta 2012 je prejel štipendijo Novo Nordiska kot finančno podporo med pisanjem magistrskega dela s področja bioznanosti na Danskem in južnem Švedskem.