Mednarodni forum znanstvenoraziskovalnih farmacevtskih družb že 12. leto zapored organizira strateško konferenco Vrednost inovacij, kjer iščemo odgovore na aktualna vprašanja in ponudimo uvid v novosti na področju farmacije in zdravstva.
Na letošnji konferenci smo iskali možnosti, kako naš zdravstveni sistem narediti bolj prožen, odziven in prilagojen potrebam prihodnosti. Potrebujemo zdravstveni sistem, ki bo temeljil na vrednotah dostopnosti, kakovosti in osredotočenosti na pacienta.
Oglejte si konferenco.
Mednarodni forum znanstvenoraziskovalnih farmacevtskih družb že 12. leto zapored organizira strateško konferenco Vrednost inovacij, kjer iščemo odgovore na aktualna vprašanja in ponudimo uvid v novosti na področju farmacije in zdravstva.
Bogi Eliasen, zdravstveni direktor na Copenhagen Institute for Future Studies
Eric Sutherland, vodja Digitalnega zdravsta pri OECD
Ricardo Baptista Leite, dr. med., glavni izvršni direktor
The International Digital Health and Artificial Intelligence Research Collaborative v Ženevi
mednarodni svetovalec
predsednica Združenja Europa Donna Slovenija in predsednica Evropske zveze za raka dojk – Europa Donna
predstojnica Zdravstveno podatkovnega centra NIJZ
Center za zdravstveno varstvo NIJZ
dr. med.
predstojnica Katedre za ekonomijo na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani
generalna sekretarka Mednarodnega foruma znanstveno raziskovalnih farmacevtskih družb
Tjaša Burnik, M.Sc, je podpredsednica uprave Mednarodnega foruma znanstvenoraziskovalnih farmacevtskih družb, GIZ (FarmaForum) ter vodja korporativnega komuniciranja v podjetju Merck Sharp & Dohme Slovenija.
Bogi Eliasen je zdravstveni direktor na kopenhagenskem inštitutu za študije prihodnosti (CIFS).
Dr. med. Ricardo Baptista Leite je zdravnik, specializiran za nalezljive bolezni.
Eric Sutherland je višji zdravstveni ekonomist, ki na OECD vodi področje digitalnega zdravja, ki združuje politične smernice za digitalna orodja, integrirane podatke, analitiko in umetno inteligenco.
Prim. mag. Dorijan Marušič, dr. med., spec. int. med., dipl. ing. je bil strokovni direktor Splošne bolnišnice Izola, državni sekretar na Ministrstvu za zdravje Republike Slovenije, svetovalec generalnega direktorja Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije in minister za zdravje Republike Slovenije.
Metka Zaletel je po osnovni izobrazbi matematik z dodatnimi izobraževanji in zaključenim magisterijem v Združenem kraljestvu na temo analize družboslovnih podatkov.
Mircha Poldrugovac, dr. med., je specialist javnega zdravja, zaposlen v Centru za zdravstveno varstvo Nacionalnega inštituta za javno zdravje, kjer med drugim pokriva področja ocenjevanja uspešnosti zdravstvenih sistemov in z dokazi podprto odločanje v zdravstvu.
Simon Rekanović, dr. med. je specializant radiologije, od leta 2015 pa tudi podjetnik ter inovator na področju tehnoloških rešitev v zdravstvu, kjer njegovo delo predstavljajo medicinski podatki, njihova organizacija in analize.
Dr. Petra Došenović Bonča je izredna profesorica in predstojnica Katedre za ekonomijo na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani.
dr. Tanja Španić, dr. vet. med. je zagovornica bolnikov in predsednica Združenja Europa Donna Slovenija in predsednica Evropske zveze Europa Donna.
Mag. Barbara Stegel ima dolgoletne izkušnje s področja vodenja, trženja in marketinga.
Tjaša Burnik, M.Sc, je podpredsednica uprave Mednarodnega foruma znanstvenoraziskovalnih farmacevtskih družb, GIZ (FarmaForum) ter vodja korporativnega komuniciranja v podjetju Merck Sharp & Dohme Slovenija. Diplomirala je na biotehnični fakulteti v Ljubljani in študij nadaljevala v ZDA na Univerzi v Kaliforniji. Leta 1994 se je zaposlila v podjetju Merck Sharp & Dohme Slovenija kot generalna sekretarka generalnega direktorja za balkansko regijo. V podjetju je delovala tudi kot koordinatorka za javne zadeve ter vodja zunanjih zadev.
Bogi Eliasen je zdravstveni direktor na kopenhagenskem inštitutu za študije prihodnosti (CIFS). Študiral je politologijo in mednarodno pravo na Univerzi v Aarhusu na Danskem. Bil je zaposlen na ministrstvu za poslovne zadeve Ferskih otokov in ministrstvu za zunanje zadeve. Zadnjih 25 let je delal kot svetovalec za politike, javni sektor in zasebna podjetja, poleg tega pa gradil in usmerjal pobude, kot so FarGen, Nordic Health 2030 in Movement Health 2030.
Bogi je bil pobudnik prvega projekta populacijskega genoma FarGen za sekvenciranje genomov celotne populacije Ferskih otokov. Kot direktor za zdravje pri CIFS, Bogi postavlja temelje v tematikah kot so prihodnost genomike, podatkov, digitalnih funkcij in njihove integracije z zdravjem. To temelji na celostni viziji oblikovanja prihodnje personalizirane zdravstvene paradigme kot del ambicioznih projektov in mrež po vsem svetu. Za svoje delo je leta 2019 prejel svetovno nagrado HIMSS Future 50. Sprožil je proces Nordic Health 2030 in ima ključno vlogo tako pri globalnem indeksu zdravja Future Proofing Health Index kot pri Movement Health 2030, ki si prizadeva izboljšati zdravje z uporabo nove zdravstvene paradigme. Je sopredsedujoči Sciana Health Leader Network.
V Movement Health 2030 je Bogi odgovoren za potrebne sistemske premike, potrebne za uporabo in izkoriščanje priložnosti podatkov in digitalnih funkcij. Delo delno temelji na pristopu Nordic Health 2030 za nov podatkovni model in novo družbeno pogodbo s podatki kot osrednjo komponento. Nova družbena pogodba za zdravje je tudi tema njegovega dela v Sciana Network of Health Leaders, kjer je upravljanje podatkov ključni poudarek.
Njegov naslednji velik poudarek je omogočanje premika in gradnja mostov med področji osebnega in javnega zdravja, da bi deloval veliko bolj preventivno, npr. z zmanjšanjem bremena bolezni, ki se ji je mogoče izogniti, s sekundarno preventivo in gradnjo podatkovnih struktur za to. Gradnja pravičnih modelov je v središču njegovega dela in Bogi je danski predsednik Svetovnih kateder za bioetiko. Sam sebe imenuje posrednik znanja, katerega strokovnost je povezovanje različnih področij znanja.
Dr. med. Ricardo Baptista Leite je zdravnik, specializiran za nalezljive bolezni. Od leta 2011 je tudi poslanec portugalskega nacionalnega parlamenta in podpredsednik parlamentarnega odbora Socialdemokratske stranke (PSD), odgovoren za parlamentarni odbor za zdravje v imenu Socialdemokratske stranke (PSD). Baptista Leite je ustanovitelj in predsednik 'UNITE Parliamentarians Network for Global Health', globalne platforme sedanjih in nekdanjih članov parlamentov, kongresov in senatov, ki je prisotna v več kot 95 državah in je uradni partner Svetovne zdravstvene organizacije. Je podpredsednik parlamentarne mreže Svetovne banke/IMF in globalni ambasador partnerstva G20 za zdravje in razvoj.
Prav tako je predsedujoči »centra za globalno zdravje« na šoli za informacijsko upravljanje in znanost o podatkih NOVA - NOVA IMS - in gostujoči predavatelj na medicinski fakulteti Nova.
Dolga leta je bil zagovornik, javni govornik in avtor številnih zadev glede zdravstvene politike, javnega in globalnega zdravja, globalnega in lokalnega upravljanja ter digitalne preobrazbe. V maju 2023 je postal glavni izvršni direktor The International Digital Health and Artificial Intelligence Research Collaborative v Ženevi.
Eric Sutherland je višji zdravstveni ekonomist, ki na OECD vodi področje digitalnega zdravja, ki združuje politične smernice za digitalna orodja, integrirane podatke, analitiko in umetno inteligenco. Odgovoren je za merjenje in razvoj Priporočila OECD o upravljanju zdravstvenih podatkov (2017) in podporo digitalni zdravstveni politiki, ki zagotavlja zaščito podatkov (npr. varnost in zasebnost) ter za pravočasen dostop do kakovostnih podatkov za optimizacijo uporabe podatkov za informacije, vpoglede in vpliv med posamezniki, zdravstvenimi delavci, oblikovalci politik, raziskovalci in inovatorji.
Preden se je pridružil OECD, je Sutherland vodil sekretariat za pankanadsko strategijo zdravstvenih podatkov, ki je združeval strokovnjake in vladne voditelje iz vse Kanade, da bi vzpostavili integriran ekosistem zdravstvenih podatkov, ki omogoča boljšo uporabo podatkov za zdravstvene sisteme, javno zdravje in zdravje prebivalstva. Sutherland je prav tako avtor vsekanadskega ogrodja in orodja za upravljanje zdravstvenih podatkov in informacij. Poučeval je tečaje o znanosti o podatkih, upravljanju zdravstvenih podatkov in zasebnosti.
Prim. mag. Dorijan Marušič, dr. med., spec. int. med., dipl. ing. je bil strokovni direktor Splošne bolnišnice Izola, državni sekretar na Ministrstvu za zdravje Republike Slovenije, svetovalec generalnega direktorja Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije in minister za zdravje Republike Slovenije. Mednarodno se je uveljavil kot član odbora strokovnjakov o učinkovitih načinih vlaganja v zdravje pri GD SANCO. Na Fakulteti za družbene vede je magistriral na temo “Merjenje izidov zdravstvenih storitev”. Sodeloval je na številnih nacionalnih in mednarodnih projektih glede sistema zdravstvenega varstva in zdravstvenega zavarovanja, plačilnih metod, izboljšanja kakovosti, nacionalne standardizacije podatkov in zdravstvene informatike. Obširno je objavljen in citiran v priznanih znanstvenih revijah in zbornikih. Trenutno predava na Fakulteti za vede o zdravju na Univerzi na Primorskem.
Metka Zaletel je po osnovni izobrazbi matematik z dodatnimi izobraževanji in zaključenim magisterijem v Združenem kraljestvu na temo analize družboslovnih podatkov. Po skoraj dveh desetletjih dela na Statističnem uradu RS, kjer se je ukvarjala z anketno metodologijo, kakovostjo podatkov ter vodila več projektov, se je v letu 2010 zaposlila na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje, kjer že dobro desetletje kot predstojnica vodi Zdravstveno podatkovni center. V času njenega vodenja je NIJZ v različnih platformah odprl svoje podatke uporabnikom in se razvil v vodilno institutcijo na področju anketiranja o zdravju in zdravstvenem varstvu. Aktivno sodeluje v številnih mednarodnih projektih s področja zdravstvenih informacij in registrov. Med drugim je vodila ali so-organizirala več delovnih paketov v skupnih ukrepih Evropske unije. Njeno delo v okviru teh projektov je pripomoglo k izmenjavi znanj na področju zdravstvenih informacij med državami, odprtosti podatkov, trenutno pa se največ ukvarja z vzpostavitvijo mreže nacionalnih točk za zdravstvene informacije v Evropi.
Mircha Poldrugovac, dr. med., je specialist javnega zdravja, zaposlen v Centru za zdravstveno varstvo Nacionalnega inštituta za javno zdravje, kjer med drugim pokriva področja ocenjevanja uspešnosti zdravstvenih sistemov in z dokazi podprto odločanje v zdravstvu. V preteklosti je deloval kot svetovalec na Ministrstvu za zdravje, kjer se je posvečal področju kakovosti in varnosti. Trenutno končuje doktorski študij na Univerzi v Amsterdam na Nizozemski, v okviru katerega se je osredotočal na kazalnike kakovosti v dolgotrajni oskrbi.
Simon Rekanović, dr. med. je specializant radiologije, od leta 2015 pa tudi podjetnik ter inovator na področju tehnoloških rešitev v zdravstvu, kjer njegovo delo predstavljajo medicinski podatki, njihova organizacija in analize. Svoje izkušnje je razširil z delom v ZDA, Londonu, Berlinu in v Estoniji, poslovno pa se je poleg Slovenije izobraževal še na Švedskem, v Španiji, na Portugalskem in na Madžarskem. Je direktor in ustanovitelj Inštituta Viverius, ki se ukvarja z razvojem na področju digitalizacije v zdravstvu, vključen je v številne slovenske in mednarodne projekte transformacije zdravstva in vodenja zdravstvenih organizacij. V zadnjem času pa s svojo ekipo raziskuje in razvija izboljšave sistemov standardiziranega shranjevanja medicinskih podatkov in načine uporabe umetne inteligence za zmanjševanje administrativnega bremena z namenom postaviti bolnika v središče obravnave.
Dr. Petra Došenović Bonča je izredna profesorica in predstojnica Katedre za ekonomijo na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani. Njeni raziskovalni področji sta ekonomika javnega sektorja in ekonomika zdravstva. Je članica Sosveta za zdravje Statističnega urada Republike Slovenije in tudi članica znanstvene organizacije The Operational Research Society. Objavila je članke, v katerih analizira in proučuje različne vidike slovenskega zdravstvenega sistema in reforme ter politike v tem sektorju. Sodeluje v svetovalnih projektih na področju zdravstva v Sloveniji. Na Ekonomski fakulteti je aktivno sodelovala pri razvoju magistrskega študija Management in ekonomika v zdravstvenem varstvu. Od leta 2017 je tudi vodja tega programa, predava pa pri predmetih Osnove ekonomike zdravstvenega varstva, Ekonomske analize v zdravstvu, Zdravstveno zavarovanje ter Zdravstvo in zdravstveni sistemi.
dr. Tanja Španić, dr. vet. med. je zagovornica bolnikov in predsednica Združenja Europa Donna Slovenija in predsednica Evropske zveze Europa Donna. Za rakom dojk je zbolela, ko je bila stara 26 let. Dobro leto po diagnozi se je pridružila slovenski Europi Donni in je od takrat njena aktivna članica ter zagovornica bolnic z rakom. Od leta 2010 do 2014 je vodila sekcijo mladih bolnic, ki je namenjena ženskam, ki so za rakom dojk zbolele pred 40. letom. V tistem obdobju je bila to ena redkih takih skupin v Evropi. Od 2014 do 2017 je bila generalna sekretarka združenja in od aprila 2017 je njena predsednica. Njeno delo je usmerjeno tako na nacionalno kot tudi na mednarodno raven. Leta 2018 je postala članica izvršnega odbora evropske zveze Europa Donna od leta 2020 je tudi njena predsednica. Je vodja delovne skupine zagovornikov bolnikov pri strokovnemu združenju ESMO in članica organizacijskega odbora klinične študije POSITIV in OlympiA. V letu 2018 je zaključila strokovno izobraževanje za zagovornike bolnikov EUPATI. Od leta 2020 je članica Zdravstvenega sveta pri Ministrstvu za zdravje in Etične komisije na Onkološkem inštitutu. Po izobrazbi je doktorica znanosti veterinarske medicine iz področja nevro-endokrinologije.
Mag. Barbara Stegel ima dolgoletne izkušnje s področja vodenja, trženja in marketinga. Na začetku svoje karierne poti je sodelovala z večjimi slovenskimi podjetji, kjer je delala kot vodja marketinških oddelkov, svetovalka ter direktorica korporativnega komuniciranja in kadrov. Med letoma 2010 in 2011 je na Ministrstvu za zdravje ministru in strokovnim sodelavcem svetovala glede takratne zdravstvene reforme. Naslednje leto je prevzela funkcijo generalne sekretarke Mednarodnega foruma znanstvenoraziskovalnih farmacevtskih družb, GIZ, ki jo opravlja še danes. Pod njeno taktirko poteka koordinacija dela in vodenje projektov FarmaForuma, komunikacija z deležniki nacionalnega zdravstvenega sistema ter z evropsko zvezo farmacevtske industrije glede vseh pomembnih tem na področju zdravstvenega sistema. V letu 2016 je prevzela koordinacijo ustanovitve Zavoda za preverjanje avtentičnosti zdravil (ZAPAZ), v katerem še vedno aktivno sodeluje.